counter free hit invisible آموزش بلاک چین - مجله شرط بندی بتکده 2024
ارزهای دیجیتال

آموزش بلاک چین

بلاک چین

 • بلاک چین چیست؟

  در واقع بلاک چین چیست را می توان یک پایگاه توضیع و پخش داده مبتنی بر اجتماع میلیون ها نقطه ی اشتراک گفت که به صورت هم زمان در آن داده هایی ثبت و بررسی می شوند. می توان با بهره گیری این پلتفرم باز و در عین حال پیچیده به تبادل اطلاعاتی پرداخت.

  از کاربردی ترین فناوری های بلاک چین می توان ارزهای دیجیتال برای مثال بیت کوین را نام برد. گفته های بالا تعریف بلاک چین از نظر یک کاربر و به زبان ساده بود. حال اگر بخواهیم بلاک چین چیست را در یک مرجع کلی مثل ویکی پدیا ببینیم اینگونه می شود:

  بلاک چین، زنجیره ی وابسته مبتنی بر اجماع داده است که به صورت مستمر فهرستی از رکوردها را حفظ می کند و هرکدام را به گزینه ی قبلی فهرست ارجاع می دهد. بدین وسیله با تضعیف یا بازنگری غیرمجاز تقویت می شود‌.

  خود زنجیره ی بلوکی، زیربخشی از فناوری های کل توزیع شده است. زنجیره ی بلوکی گونه ای از معماری های داده ی مورداستفاده در فناوری دفاتر کل توزیع شده است که در آن، سوابق تراکنش ها در زنجیره ی متصل به یکدیگر ذخیره می شوند.

  آموزش بلاک چین
  آموزش بلاک چین

  حالا با یک مثال ساده بیشتر توضیح می دهیم: تصور کنید آرش می خواهد برای پرستو مبلغی پرداخت کند، به طور معمول و سنتی، این تراکنش ازطریق شخص ثالثی مانند بانک یا کارت اعتباری صورت می گیرد. حال اگر این افراد در ۲ شهر متفاوت ( و حتی در بعضی نقاط دنیا در دو کشور متفاوت) باشند روند تراکنش کمی به طول می انجامد. درنهایت، هدف از بلاک چین این است که این طرف سوم که بانک است برداشته شود.

  رابطه بیت کوین و بلاک چین چیست؟

  یکی دیگر از کلماتی که در کنار بلک و ارزهای دیجیتال خیلی زیاد شنیده ایم، بیت کوین است. برخی به اشتباه تصور می کنند که بلاک و بیت کوین یکسان هستند. در ادامه به تعریف بیت کوین و تفاوتش با بلاک چین می پردازیم.

  برای توضیح بهتر و ساده ی این دو، می توان گفت که همه ی ما هر روز از اینترنت استفاده می کنیم. اینترنت فناوری ویژه ای برای اشتراک گذاری اطلاعات است. درواقع یک موتور تحقیق برای هر آنچه بخواهیم! به همین ترتیب، بلاک فناوری ویژه ای برای ثبت اطلاعات غیر متمرکزی است که یکی از محبوب ترین آن ها بیت کوین است.

  درست است که ما بیشتر نیازهای خود را از طریق گوگل برطرف می کنیم، ولی هیچ گاه گوگل را با اینترنت اشتباه نمی گیریم. پس درست است که کاربردی ترین بلاک چین بیت کوین است ولی آن را خود بلاک چین نباید بدانیم.

  نقش اصلی بلاک چین در بیت کوین

  اگر بخواهیم بفهمیم رابطه بیت کوین و بلاک چین چیست، باید به ساختار بیت کوین بنگریم. پایه اصلی شکل گیری ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین را بلاک چین تشکیل می دهد. ارز رسمی هر کشور تحت ظنارت و تایید مرجعی مرکزی همچون دولت یا بانک قرار دارد. اگر یک کشور در معرض مشکلات فراوانی قرار گیرد که به ناپایداری دولت بینجامد، ارزش پول آن کشور درمعرض خطر قرار دارد. این دلایل مهم منجر به ایجاد ارزهای دیجیتال شدند و بیت کوین بعنوان اولین ارز دیجیتال پدید آمد.

  آموزش
  آموزش

  بلاک چین چگونه کار می کند

  برای آموزش بلاک چین بهتر است اینگونه شروع کنیم که واژه ی بلاک چین ترکیبی از دو واژه ی بلوک و چین ( زنجیره) است. که درنهایت می شود زنجیره ای از بلوک ها.

  هر بلوک یا بلاک حاوی اطلاعاتی است. این اطلاعات شامل هر چیزی از جمله موارد مالی و یا فنی و غیره است.

  اطلاعات در بلاک ها ثبت می شوند و به صورت زنجیره درمی آیند. هر کدام از این بلوک ها چیزی به نام هش دارند. یک هش، رشته ای متنی است که از یک تابع ریاضی منحصر به فرد تولید شده و کاربرد آن پیشگیری از تخلف است.

  حالا این سوال پیش می آید که اگر کسی محتوای بلاک ها را تغییر دهد و هش بلاک های بعدی را بروز رسانی کند چه می شود؟

  این اتفاق ممکن است بیافتد ولی راهکار و آموزش بلاک چین آن را حل می کند. دوره های بلاک چین در یک سیستم خاص جمع آوری نمی شوند، بلکه هر شبکه ای متصل شود یک نسخه از آن را دریافت می کند. درنتیجه، تغییر اطلاعات ممکن نیست مگر اینکه اکثریت با آن موافق باشند‌.

  بلاک چین از دیدگاه فنی

  بلاک چین چیست را در دیدگاه فنی هم می توانیم بررسی کنیم. درکل، بلاک همان طور که در بالا هم اشاره شد، شاید تفاوت زیادی با سایر ابزارهایی که می شناسیم مثل موتورهای جستجوی گوگل نداشته باشد‌.

  با استفاده از یک بلاک ، افراد زیادی می توانند داده ها را به یک بایگانی اطلاعات وارد کنند و نیز کاربران می توانند چگونگی ثبت و بروزرسانی اطلاعات را کنترل کنند.

  درنهایت، این فناوری خیلی با ویکی پذیر تفاوتی ندارد و همچنین مانند ویکی پدیا یک نفر آن را کنترل نمی کند. ولی نهایتا تفاوت هایی هم دارد، از جمله اینکه ویکی پدیا در شبکه ی جهانی وب و با استفاده از سرور طراحی شده است. این یعنی در ویکی پدیا، داده ها روی سرور خاصی متمرکز می شوند ولی در بلاک اینگونه نیست.

  همچنین، مدیران هر زمان که بخواهند می توانند یک مقاله را حذف کنند. اما در بلاک ، مالک اطلاعات پایگاه داده همان کاربران شبکه هستند، پس اطلاعات ثبت شده از روی آنها پاک نمی شوند.

  آموزش
  آموزش

  هش چیست؟

  بلاک چین فناوری بسیار کاربردی است و می تواند زندگی را برای ما راحت تر کند. برای آشنایی بیشتر با مراحل کار بلاک ، بهتر است با مفهوم هش آشنا شوید.

  هش رشته ای از کاراکترها است که با استفاده از یک تابع ریاضی خاص در فناوری بلاک چین ایجاد می شود. هش توسعه دهندگان بلاک چین را مشخص می کند.

  مراحل کار بلاک چین چیست؟

  با ذخیره شدن داده های جدید در یک بلاک، این داده ها به فناوری بلاک چین اضافه می شوند. درواقع، فناوری بلاک چین از چندین بلاک به هم متصل تشکیل شده است. بطور کلی، برای اضافه شدن یک بلاک به فناوری بلاک چین، مراحل زیر در حین یک معامله (بطور مثال خرید آنلاین) طی می شود:

  • فرض کنید یک معامله به شکل خرید آنلاین انجام می شود. اولین مرحله این است که روی گزینه خرید کلیک کرده و وارد مرحله بعدی شوید. سپس با طی نمودن مراحلی دیگر، خرید خود را قطعی می کنید.
  • پس از انجام خرید یا معامله، تراکنش باید تایید شود. درواقع، باید اطلاعات ثبت شده شما بررسی شوند. در فناوری بلاک چین، این بررسی را شبکه ای از کامپیوترها انجام می دهند. در این شبکه، بررسی می شود آیا تراکنش به روشی که شما انتخاب کردید انجام شده یا خیر. درواقع، جزئیات خرید ازجمله زمان معامله، میزان مبلغ و شرکت کنندگان تایید می شوند.
  • پس از تایید تراکنش شما، رنگ آن سبز می شود. در این حالت، مبلغ معامله، امضای دیجیتالی شما و امضای دیجیتالی شرکت آنلاینی که خرید انجام دادید، در یک بلاک ذخیره می شوند. سپس، این معامله به صدها یا هزاران معامله مشابه خود می پیوندد.
  • هریک از بلاک ها حاوی هش هستند. کوچکترین تغییر در اطلاعات هر بلاک سبب تغییر کلی هش آن می شود. با تایید تمامی تراکنش های بلاک، کد شناسایی منحصربفردی به آن اختصاص می یابد که این کد همان هش است. در فناوری بلاک، هش بلاک قبلی در هش بلاک های بعدی نیز قرار می گیرد.
  آموزش
  آموزش

  با اضافه شدن این بلاک جدید به فناوری بلاک ، این بلاک برای عموم و خود شما که معامله انجام داده اید، قابل مشاهده است. همچنین به اطلاعاتی همچون زمان و مکان معامله و داده های آن دسترسی دارید. علاوه براین، خواهید فهمید چه کسی این اطلاعات را به بلاک اضافه کرده است! حال که دانستید مراحل کار بلاک چین چیست، به موضوع مهم یعنی امنیت بلاک چین می پردازیم.

   

  پیشنهاد صرافی معتبر:

  صرافی کوینکس از بهترین و معتبر ترین صرافی ها

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا